Wdrożenie rozwiązania ERP jest stosunkowo dużą inwestycją, ale jest to działanie strategiczne, które przyniesie korzyści w dłuższej perspektywie.

Odpowiedni system znacząco podniesie efektywność najważniejszych procesów biznesowych i będzie katalizatorem do cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa. Warto tu zaznaczyć, że system ERP nie jest rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla wielkich korporacji. Oprogramowanie jest łatwo skalowalne i już kilkuosobowe firmy mogą korzystać z jego zalet. Niemniej jednak, decyzja o implementacji powinna być szczegółowo przemyślana.

Co zrobić, by dobrze wybrać oprogramowanie ERP?

 • Zdefiniuj swoje potrzeby i cele

  Aby przygotować się do wdrożenia projektu, odpowiedz na pytania: Czego oczekujesz od rozwiązania? Co skłania Cię do implementacji programu klasy ERP? Zwiększenie sprzedaży? Poprawa wydajności pracy w księgowości? Skrócenie czasu realizacji zamówień? W dyskusji nad tymi problemami powinna brać udział nie tylko kadra zarządcza, ale również pracownicy, których nowy system będzie docelowo dotyczyć. Prawidłowe zdefiniowanie swoich potrzeb znacznie ułatwi współpracę z Partnerem i pozwoli uniknąć niezgodności w procesie implementacji. Potrzeby biznesowe firmy będą się różnić z zależności od branży, a także wielkości firmy.

 • Ustal kluczowe obszary działalności

  Określiłeś już, jakie cele chcesz osiągnąć wdrażając oprogramowanie ERP. Teraz pora na wybranie osób do zespołu projektowego, który będzie odpowiedzialny za poszczególne strefy wdrożenia i ustalenie zakresu implementacji. Powołaj użytkowników kluczowych, których obowiązkiem będzie dopracowywanie szczegółów.

  Określ, które obszary działalności wymagają usprawnienia. Czy jest to szczególnie obszar Finansów? A może zależy Ci bardziej na poprawie wydajności Obsługi Klienta? Spisz swoje oczekiwania i ustal, które funkcjonalności systemu ERP są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli chcesz zoptymalizować pracę kilku obszarów, uporządkuj je hierarchicznie. Pomyśl o planowanej liczby użytkowników.

 • Oszacuj swój budżet

  Wdrożenie systemu ERP jest kosztowną decyzją, dlatego ważne jest, by przemyśleć wielkość zasobów finansowych, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na projekt. Zwróć szczególną uwagę na koszty nie tylko projektu, ale także te związane z utrzymaniem nowego środowiska i ewentualnej rozbudowy. Nie musisz od razu wdrażać systemu we wszystkich interesujących Cię obszarach – właśnie dlatego w poprzednim punkcie ustalałeś swoją hierarchię. Lepiej zainwestować w porządne oprogramowanie w pełni spełniające Twoje oczekiwania, niż od razu wybrać kilka modułów kosztem ich jakości. Oprogramowanie ERP to inwestycja – kapitał włożony w projekt wdrożeniowy zwróci się z nawiązką w przyszłości.

 • Porozmawiaj z nami

  Dobra komunikacja i zrozumienie potrzeb to klucz do sukcesu projektu wdrożeniowego. W zależności od wymagań i profilu firmy, pokażemy Ci zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Należy również wziąć pod uwagę dostępne opcje, jeśli chodzi o funkcjonalność rozwiązania:

  • Standardowe systemy ERP - może z nich korzystać firma z dowolnej branży, a poszczególne elementy są dopasowywane dzięki odpowiedniej konfiguracji,
  • Branżowe systemy ERP – dostosowane do profilu konkretnej branży z dedykowanymi dla niej funkcjami,
  • Dedykowane systemy ERP – budowane od podstaw, w zależności od wymagań biznesowych Klienta.

Są również dwie możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie oprogramowania ERP:

 • On-premises – zarządzanie systemem i infrastrukturą jest po stronie Klienta.
 • Usługa w chmurze – obsługa systemu jest obowiązkiem dostawcy.

Na podstawie unikalnych potrzeb Klienta, nasi specjaliści dopasują konkretne, najbardziej efektywne rozwiązanie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami i uzyskaj więcej informacji o systemach ERP i o tym, jak przebiega wdrożenie

Przeczytaj także inne wpisy z tej kategorii: 

e-max.it: your social media marketing partner