Oszacowanie kosztu wdrożenia oprogramowania ERP wymaga wzięcia pod uwagę wielu zmiennych i w dużej mierze zależy od zakresu usług oferowanych przez firmę wdrożeniową.

Rozwiązanie jest dopasowywane do profilu działalności, dlatego określenie dokładnej ceny bez wcześniejszej analizy jest bardzo trudne.

Możemy jednak wyróżnić kilka elementów, które są stałą częścią projektu wdrożeniowego:

Licencja

Koszt licencji oprogramowania ERP można określić na podstawie liczby pracowników i ilości procesów biznesowych, które chcemy objąć nowym systemem. Wybrane moduły mogą wymagać zakupu dodatkowych licencji, a oprócz tych systemowych będą potrzebne również licencje na bazę danych i serwerowe systemy operacyjne. Ciekawym wyborem jest usługa w chmurze, która pozwala ograniczyć ilość koniecznych licencji tylko do jednej – czyli dostęp serwisu dla użytkownika. Koszt licencji obejmuje w tym wypadku również koszt sprzętu i jego utrzymanie.

Wdrożenie

Wdrożenie rozwiązania ERP jest mierzone w pracochłonności projektu, liczby osób w zespole i może się różnić w zależności od ilości potrzebnych modyfikacji. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie ze standardowego systemu, czas potrzebny na realizację implementacji się skraca i tym samym koszty również się obniżają. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę rodzaj branży oraz planowaną liczbę użytkowników programu ERP. Wdrażanie nowego rozwiązania informatycznego często wiąże się także z koniecznością powiększenia infrastruktury sprzętowej organizacji, na przykład zakupem komputerów, serwerów, systemów operacyjnych, ale także urządzeń mobilnych, czy też infrastruktury wspierającej obszary logistyki i produkcji.

Koszty wdrożenia mogą wydawać się duże, jednakże jest to inwestycja, która jest kluczem do rozwoju i do zdobycia przewagi konkurencyjnej firmy, a przede wszystkim jest ważnym krokiem w cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami i uzyskaj więcej informacji o systemach ERP i o tym, jak przebiega wdrożenie

Przeczytaj także inne wpisy z tej kategorii: 

e-max.it: your social media marketing partner