Jesteśmy zgranym zespołem, który dzieli podobne wartości i zasady w pracy. Prawie każde przedsiębiorstwo ma swoje własne normy, którymi chce się kierować. Niestety, często są one odgórnie narzucone. 

Aby weszły na stałe do codziennego życia firmy, w dyskusji nad ich tworzeniem powinni brać udział przede wszystkim pracownicy. Wtedy mamy pewność, że wszyscy będziemy kierować się odpowiednimi zasadami i nie będzie problemu z ich poprawną interpretacją.

Liderzy blog

Kodeks Bonair, czyli co jest dla nas ważne

W ostatnim czasie liderzy we współpracy ze swoimi zespołami, spisali wypracowane zasady, którymi kierują się w wykonywaniu codziennych obowiązków. Efekty swojej pracy w postaci Kodeksu Bonair zaprezentowali Zarządowi oraz pozostałym pracownikom podczas wyjazdu integracyjnego BonairIn. Kodeks został podzielony na cztery grupy prostych reguł, każda zawierająca obszerne i klarowne opisy i wyjaśnienia. Zebrane zasady pomogą realizować zadania i poprawią organizację naszych obowiązków, nie tylko wewnątrz firmy, ale również w kontaktach z Klientami.

 

1. Pracujemy w zespole

1

Zespół to serce firmy. Mamy wspólne cele, dlatego wszyscy współpracujemy ze sobą, żeby je osiągnąć. Dzielimy się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, aby efektywniej wykonywać zadania i aby stało się to łatwiejsze. Indywidualny sukces składa się na sukces zespołu, dlatego motywujemy się nawzajem i doceniamy indywidualne osiągnięcia. Szanujemy siebie i swoją pracę, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

 

2. Dbamy o dobrą komunikację

2

Dbamy o dobry przepływ informacji i komunikujemy wszelkie trudności i wątpliwości. Jeśli mamy problemy z wykonaniem zadania, konsultujemy je z zespołem. Dzięki temu uczymy się od siebie nawzajem i unikamy popełniania błędów. Rozmawiamy ze sobą tak, by zrozumieć i być zrozumianym przez innych.

 

 

3. Szanujemy wzajemnie swój czas i pracę

3

Szanujemy swoją pracę. Dbamy o jakość wykonanych zadań, ponieważ wiemy, że z efektów naszej pracy będą korzystać inni. Szanujemy swój czas i rozsądnie planujemy spotkania, dokładnie określając cel i agendę. Dostosowujemy termin do potrzeb i zobowiązań każdego uczestnika spotkania.

 

 

4. Efektywnie zarządzamy swoją pracą

4

Na bieżąco planujemy swoje działania, komunikujemy przełożonym nadmiar i niedobór obowiązków. Ustalamy listę priorytetów i skupiamy się na skutecznym zamykaniu zadań, zanim przejdziemy do następnych. Angażujemy się w pracę i czujemy się odpowiedzialni za jej rezultaty. Sygnalizujemy przeszkody i problemy, aby je rozwiązać przed ich eskalacją.

  

 

Przygotowane przez naszych pracowników zasady wyrażają aspiracje i cele, do których dąży nasza firma. Chcemy budować własne środowisko pracy, w którym każdy z nas czuje się dobrze, ponieważ wierzymy, że realnie przyczyni się to do rozwoju organizacji. Wypracowane przez nas wartości stanowią podstawę kultury organizacyjnej firmy i cieszymy się, że Kodeks Bonair spotkał się z ciepłym odbiorem zarówno ze strony pozostałych pracowników, jak i ze strony Zarządu. 

KodeksBonair blog

Pod Kodeksem Bonair podpisał się każdy, niezależnie od stanowiska, doświadczenia, czy stażu pracy. Od tej pory możemy się powoływać na obecne tam zasady i aby to ułatwić, Kodeks Bonair w postaci kolorowych plakatów zawisł w widocznych miejscach w siedzibie naszej firmy. Docelowo każdy pracownik otrzyma swój prywatny egzemplarz Kodeksu na biurko. Wierzymy, że nasze zasady na stałe wejdą do życia firmy i staną się naszą wizytówką w kontaktach z Klientami oraz Partnerami.

e-max.it: your social media marketing partner