Czym jest Microsoft Dynamics AX?


To system ERP (od ang. Enterprise Resource Planning), którego głównym zadaniem jest wsparcie przedsiębiorstwa poprzez integrację procesów. Stanowi elastyczne rozwiązanie w obszarze zarządzania zasobami firmy, ponieważ oprogramowanie można rozwijać wraz z bieżącymi potrzebami przedsiębiorstwa. Gwarancja skalowalności opiera się na serwerach aplikacji, które można rozbudowywać w zależności od aktualnej sytuacji progresu firmy. Struktura oprogramowania Microsoft Dynamics AX oparta o trójwarstwową technologię daje ponadto możliwość tworzenia niestandardowych rozwiązań.

 

Historia Microsoft Dynamics AX


Obecnie na rynku dostępne jest rozwiązanie w wersji 365, jednak warto pamiętać, że to właśnie na kanwie AX powstał ten nowoczesny system. Pierwszą wersją AX była IBM Axapta opracowana przy współpracy IBM i duńskiej firmy Damgaard Data, która wydana została w marcu 1998. Wkrótce IBM wycofał się, a duńska firma nawiązała współpracę z Navision Software, które połączyły się w 2000 roku, a w 2002 roku gigant Microsoft przejął zintegrowaną firmę.

W tej nowej rzeczywistości powstawały nowe wersje oprogramowania, początkowo pod nazwą Axapta (wersje Axapta 2.5, Axapta 3.0), następnie Dynamics AX (wersje AX 4.0, AX 2009 oraz AX 2012). Ostatnia wersja tego systemu - Microsoft Dynamics AX - była aktualizacją z lutego 2016 roku wcześniejszego rozwiązania. Zaledwie po kilku miesiącach - bo w październiku 2016 roku – przemianowano Microsoft Dynamics AX na Microsoft Dynamics 365 for Operations. W ten sposób oryginalna nazwa Dynamics AX została oficjalnie wycofana, zaś wersja tego systemu przestała być dostępna dla nowych klientów. W lipcu 2017 roku przemianowano nazwę oprogramowania na Microsoft Dynamics for Finance and Operations. Obecnie dostępne są dwie aplikacje Dynamics 365 Finance oraz Dynamics 365 Supply Chain Management.

 

Różnice między wersją AX a wersją 365


Podstawową różnicą między systemem Microsoft Dynamics AX a Microsoft Dynamics 365 jest funkcjonalność. Wersja AX stanowi system ERP, natomiast aktualny model Microsoft Dynamics 365 to kompletne oprogramowanie biznesowe pracujące w chmurze, które łączy funkcjonalność programu CRM oraz systemu ERP – m.in. takiego jak Microsoft Dynamics AX.

Ponadto interfejs użytkownika w wersji 365 jest bardziej przyjazny, a sam system agreguje dane w różnych lokalizacjach, co zapewnia łatwiejszy dostęp do nich na bieżąco. Chmurowy model pozwala zrezygnować z zarządzania infrastrukturą serwerów, co w przypadku wersji AX jest konieczne. Warto mieć także na uwadze, że wsparcie dla wersji Microsoft Dynamics AX wygasło w październiku 2018 roku i przez kolejne trzy lata Microsoft będzie wydawał dla tej wersji systemu jedynie poprawki związane z bezpieczeństwem. Wersja 365 jest stale rozwijana, a wsparcie dla niej jest nadal aktualne, co oznacza, że ich właściciele mogą liczyć na modyfikacje, dostosowujące rozwiązanie do wymogów prawnych i technologicznych. Ponadto wersja 365 zachęca do migracji do chmury, co generuje ograniczenie problemów wynikających z instalacją czy utrzymaniem odpowiedniej infrastruktury.

W obu wersjach systemu występują cechy, które mogą przeważyć na korzyść jednego i niekorzyść drugiego rozwiązania, a my ze swojej strony zapewniamy serwis oraz rozwój Microsoft Dynamics AX oraz 365, jak też gwarantujemy wsparcie techniczne dla wersji systemu 2009 oraz 2012. Trzeba mieć na uwadze, że obecni użytkownicy wersji AX nadal mogą kupować dodatkowe licencje, ale podlegają one nowemu modelowi licencjonowania Dynamics 365. Warto jednak myśleć przyszłościowo i planować przejście na takie rozwiązania, które będą skutecznie wspierały firmę oraz będą się rozwijały dostarczając nowych funkcjonalności. Mając te aspekty na względzie być może warto już teraz rozważyć przejście na Microsoft Dynamics 365.

e-max.it: your social media marketing partner